Jdi na obsah Jdi na menu
 


5plus2 SDH Horní Řasnice

20. 10. 2013

 7. 10. 2013, 6:00  |  stalo se  |  Poznejte své hasiče  |  Liberecko

HORNÍ ŘASNICE 

V našem seriálu o dobrovolných hasičích vám představujeme nejen agilní a početné spolky, které musí zájemce pomalu odmítat, ale i malé vesnické sbory, kde se bojuje o každou korunu. Sbor v Horní Řasnici je jedním takovým.

Hasičská Avie je na konci svého života, zdá se však, že bude ještě přesluhovat.

Hasičská Avie je na konci svého života, zdá se však, že bude ještě přesluhovat.

Foto: archiv hasičů

Horní Řasnice se už desítky let potýká s úbytkem obyvatel. Po skončení textilní výroby zde a v okolí se ves vylidňuje a mladí lidé se stěhují do velkých měst. Tento problém se dotknul i zdejších dobrovolných hasičů."Na začátku roku nás bylo 12, teď se sotva sejdeme v šesti lidech," smutně říká jednatel sboru Marek Fiala. On sám je jednou z mála vyjímek, je totiž mladý. Potvrzuje však pravidlo, že víc takových není. "V jednotce je nás pět lidí. Nikdo nový se nehlásí, všichni jezdí za prací a nemají čas," vysvětluje.Přestože řasnický sbor patří k nejstarším na Liberecku, vlivem úbytku lidí se jeho činnost utlumuje. Internetové stránky rok nikdo neaktualizoval, žádostem o fotografii nemohl nikdo vyhovět. Hasičárna jim padá na hlavu, stará dýchavičná Avie už nestíhá, ale na nákup nového auta nejsou peníze. Není zde ani vyhřívaná garáž nebo radiostanice, takže by to ani příliš nemělo smysl.Hasiči se scházejí v jedné z tříd zdejší bývalé školy, kde sídlí i obecní úřad. "Můžeme si tady aspoň uvařit kafe. Ale pracovní oblečení si všichni nosí prát domů," zdůrazňuje Fiala.Poslední velkou akcí, na níž se zdejší hasiči podíleli, bylo výročí 666 let od první zmínky o Horní Řasnici. To bylo přesně před rokem. Od té doby nebylo o hasičích moc slyšet, ale pořádají alespoň dětské dny a mikulášské besídky. Poslední velkou akcí, u které zasahovali, byl požár stodoly v roce 2009 nebo hašení černé skládky rok předtím. 
 

Autor: Tomáš Lánský                                     Zdroj:http://liberec.5plus2.cz/39786/asnicti-hasici-zapoli-s-osudem-o-budoucnost